ویژگی های یک صندلی مناسب

تاریخ انتشار: 98-05-29 21:05:09 سه شنبه
نمایش: 236
(1 رای)

توجه داشته باشید هر چه صندلی منسبی برای محیط کار و ادرای خود تهیه کنید، در صورت عدم رعایت درست نشستن بر روی صندلی، ممکن است به بدن خود آسیب بزنید.

بشر سال ها سعی کرده است وسیله ای مناسب برای نشستن انتخاب کند، همچنین سال ها زمان صرف شده است تا بتواند درست نشستن بر روی صندلی را پیدا کند. صندلی یکی از لوازم ضروری در منزل و محیط کار است و باید نکات ایمنی استفاده از آن رعایت شود و اگر این اتفاق نیفتد می تواند باعث بیماری هایی ماندد پادرد، کمردرد و ناراحتی های عضلانی شود.

 صندلی اداری

صندلی مناسب باید چهار ستون فقرات (گردن، پشت، کمر و دنبالچه) را پوشش دهد. انسان به طور متوسط هنگام نشستن در طول یک ساعت، 53 بار بالاتنه خود را حرکت می‌دهد که نزدیک به 28 درصد این حرکات شامل تکیه دادن و چرخیدن می‌شود. اغلب صندلی های اداری فاقد حرکت تکیه گاه و نشیمن گاه هستند و بنابراین شخص نمی تواند بالاتنه خود را به راحتی حرکت دهد، بنابراین برای حرکت مجبور می شود از پشتی صندلی فاصله بگیرد، همچنین اکثر صندلی ها، چهار ناحیه ستون فقرات را بصورت کامل در بر نمی گیرند. بنابراین صندلی اداری مناسب باید اجازه حرکت به مفاصل لگن، ران، زانو و مچ را بدهد

مشخصات یک صندلی اداری مناسب

- قابلیت تنظیم پشتی صندلی

قسمت میانی باید به صورتی باشد که خون در زانو جمع نشود.

-فاصله آرنج از شانه باید به صورت 8 باشد.

- فنری بودن پشتی صندلی

- تکیه گاه محکم و مناسب برای بدن

- عدم قطع کردن گردش خون به سمت پایین

- قابلیت تغییر وضعیت به آسانی

- تکیه گاه محکم برای ستون فقرات

- عدم لغزش بر روی سطح آن و داشتن اصطکاک کافی

نشیمنگاه صندلی

هنگام نشستن بر روی صندلی، نشیمنگاه در تماس مستقیم با سطح قرار دارد، بنابراین بهترین حالت نشستن، حالتی است که نشیمنگاه سطح تماس زیادی با سطح صندلی داشته باشد ا وزن بدن بر روی نشیمنگاه پخش شود و از دردهای موضعی بر روی نشیمنگاه جلوگیری شود. اگر برای مدت زمان طولانی بر روی صندلی می نشینید، از صندلی استفاده کنید که سطح آن فرم نشیمنگاه را داشته باشد.

ارتفاع صندلی

تنها نشیمنگاه نیست که وزن بدن را تحمل می کند، بلکه قسمتی از پشت و همچنین پاها نیز به این کار کمک می کنند. از این رو ارتفاع صندلی بسیار مهم است. اگر صندلی بلند باشد، به زانو فشار وارد می کند، همچنین اگر کوتاه باشد، باعث خم شدن زانوها به سمت شکم می شود و باعث می شود سنگینی بر روی استخوان های نشیمنگاه وارد شود. بنابراین صندلی باید دارای قابلیت تنظیم ارتفاع باشدکه بتوان صندلی را بر اساس قد هر فرد تنظیم کرد. ارتفاع صندلی منسب به این گونه است که در هنگام نشستن کف پا به صورت کامل بر روی زمین قرار گیرد و پاها بصورت کامل بر روی سطح صندلی قرار داشته باشند.

 عمق صندلی

عمق نشیمنگاه تاثیر زیادی بر آسایش افراد در نشستن دارد. اگر عمق صندلی زیاد باشد، لبه های نشیمنگاه آزاردهنده خواهد بود، همچنین اگر عمق نشیمنگاه کم باشد، افراد برای جلوگیری از سر خوردن فشار فراوانی به پست و زانوها خواهند آورد.

 پشتی صندلی

پشتی صندلی به عنوان تکیه گاه بدن می تواند فشار وارده بر قسمت های مختلف بدن را کاهش دهد.

 انواع پشتی های صندلی

- مدل کوتاه و فقط محافظ کمر

- مدل متوسط و محافظ ستون فقرات و کمر

- مدل بلند و محافظ شانه ها، ستون فقرات و کمر

- مدل خیلی بلند و محافظ گردن، شانه ها، ستون فقرات و کمر

صندلی خانم و یا آقا؟

در طراحی صندلی باید توجه کرد که صندلی آقایان با خانم ها باید متفاوت باشد، صندلی برای بانوان باید سبک تر باشد، همچنین دارا بودن پشتی صندلی و چرخ دار بودن صندلی برای خانم های باردار الزامی است.

 عوارض استفاده نادرست از صندلی

- احساس گردن و کمر درد در صورت خمیده شدن بیش از حد به جلو

- احتمال دیسک کمر در صورت نشستن بر روی لبه صندلی

- احتمال خستگی زودرس، درد و ضعف عضلات گردن، از بین رفتن تناسب اندام، کاهش گردش خون، کاهش راندمان قلب و ریه و مشکلات گوارشی در صورت بیش از حد نشستن ثابت بر روی صندلی

 درست نشستن بر صندلی

- بر روی صندلی صاف بنشیند.

- نشسات در وضعیتی که پاها به صورت کامل بر روی زمین قرار گیرند.

- زاویه بین ران و ساق پا 90 درجه باشد.

- اگر صندلی قابلیت تنظیم ارتفاع ندارد و پاها به زمین نمی رسند، از زیرپایی استفاده کنید. 

صندلی مدرسه

در مدرسه نیز باید از صندلی مناسب برای دانش آمزان استفاده کرد. عدم استفاده از صندلی مناسب می تواند مشکلاتی از قبیل عدم تمرکز ذهنی، ایجاد خستگی، کاهش میزان یادگیری و به وجود آمدن ناراحتی‌های جسمانی ایجاد کند. در طراحی و ساخت این صندلی ها باید نکات زیادی را رعایت کرد. همچنین دقت کنید که صندلی های ساخته شده در خارج از کشور برای مصارف داخلی مناسب نیستند، زیرا آن صندلی ها برای مردم آن کشور ساخته شده اند. همچنین صندلی در مدارس باید برای پسران و دختران متفاوت باشد.

شما می توانید صندلی دانشجویی و دانش آموزی را از سایت تمیز گستر اندیشان بصورت اینترنتی یا به صورت تلفنی خریداری نمائید. همچنین برای دریافت مشاوره از شرکت تمیز گستر اندیشان با شماره تلفن 021-66023323 تماس حاصل نمائید.

منبع: تبیان

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*