مضرات دست خشک کن های برقی

تاریخ انتشار: 98-06-08 18:06:30 جمعه
نمایش: 146
(1 رای)

اگر در مکان های عمومی برای خشک کردن دستانتان از خشک کن های برقی استفاده می کنید، باید بدانید که این خشک کن ها می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. به صورتی که این خشک کن ها میکروب های هوای اطراف را به داخل هوا کشیده و به دستان شما منتقل می کند. در ادامه مطلب از نمناک به بررسی مضرات دستگاه دست خشک کن برقی خواهیم پرداخت.

چرا باید دست ها را خشک کنیم؟

همانطور که شستن و تمیز کزدن دست ها از اهمیت بالایی برخوردار است، خشک کردن دست ها نیز اهمیت بالایی دارد. زیرا که دست خیس و تر جذاب همه چیز است و می تواند براحتی آلودگی و میکروب را نسبت به دست خشک جذب کند.

استفاده از دست خشک کن در کحیط های امروزی بسیار زیاد شده است و هم اکنون کمتر سرویس بهداشتی فاقد این دستگاه است. این دستگاه بوسیله انتشار باد گرم به سمت دست ها، باعث خشک شدن دست ها می شود. اما طبق تحقیقات ثابت شده است که استفاده این دستگاه ها در محیط های عمومی سلامت انسان را به خطر می اندازد.

دست خشک کن های برقی هم بیماری زاست

تحقیقات ثابت کرده است که استفاده از دست خشک کن های برقی باعث می شود تا باکتری های محیط سرویس بهداشتی در فضا پخش شوند و به افراد نزدیک همان محدوده منتقل کنند. وقتی دستتان را با دستگاه خشک کن برقی خشک می کنید بدون اینکه متوجه شوید باکتری های دست خود را در هوا پخش می کنید و به افراد دیگر منتقل می کنید، این در حالی است که در صورت استفاده دیگران از این دستگاه، شما نیز این باکتری ها را ار آنها دریافت می کنید. تنها دلیل استفاده مراکز، بیمارستان ها، رستوران ها، قیمت پایین تر آن نسبت به دستمال های توالت است.

27 برابر آلودگی بیشتر

پژوهشگران در تحقیقات خود نشان دادند که استفاده از دست خشک کن های برقی که از هوای گرم برای خشک کردن دست از هوای گرم استفاده می کنند باعث انتشار بشتری از میکروب ها در فضای اطراف نسبت به دستمال کاغذی یکبار مصرف می شوند. این پژوهشگران از نوعب باکتری بی ضرر برای تحقیقات خود استفاده کردند. مشاهده شد که میزان انتشار باکتری در دمنده های معمولی بدون هوای گرم 5/4 برابر دمنده های هوا با هوای گرم و 27 برابر استفاده از دستمال کاغذی بود. همچنین آن ها مشاهده کردند این باکتری ها می تواند به مدت 15 دقیقه در هوا باقی بمانند.

همچنین طبق تحقیقات دیگری در دانشگاه مینستر دیده شد که دستمال کاغذی می تواند 90 درصد رطوبت دست را در 10 ثانیه بگیرد و باکتری ها را 50 تا 75 درصد کاهش دهد، ولی از سویی دیگر دست خشک کن ها 55 درصد از رطوبت دست را بعد از 40 ثانیه می گیرند و می توانند تا 194 درصد باعث افزایش میکروب در محیط شوند.

توصیه های بهداشتی

-        دستانتان را با صابون مایع 20 ثانیه کامل بشویید (استفاده از صابون جامد و صابون های کاغذی بهداشتی نیست).

-        فراموش نکنید زیر ناخن ها و لای انگشتان را بشویید و انگشترتان را درآورید.

-        ژل ضدعفونی کننده جایگزین مناسبی برای صابون نیست و نباید مرتب استفاده شود.

-        در اماکن عمومی برای خشک کردن دست از دستمال کاغذی استفاده کنید.

نگذارید بچه ها از خشک کن برقی استفاده کنند 

به کودکان خود نحوه شستشوی صحیح دست ها را آموزش دهیم. این شستن صحیح قبل از خوردن غذا و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی اهمیت بالایی دارد. به کودکان خود بیاموزیم که کف و روی دست و بین انگشتان و زیر ناخن ها را به صورت کامل شستشو دهد و بعد از آن با دستمال کاغذی خشک کند.

 

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*