صندلی مناسب برای دانش آموزان چه ویژگی هایی دارد؟

تاریخ انتشار: 98-06-13 23:06:22 چهارشنبه
نمایش: 123
(1 رای)

  یکی از مهمترین وسایلی که در مدرسه استفاده می شود صندلی است که دانش آموزان بر روی آن می نشینند. این صندلی ها باید با استانداردهای لازم ساخته شوند تا از ایجاد مشکل برای کودکان جلوگیری شود.

صندلی خوب برای مدرسه باید چطور باشد؟


بر اساس تحقیقات و علم اورگونومی صندلی باید به گونه ای ساخته شود که هنگام نشستن کف پا بر روی زمین قرار گیرد. همچنین زاویه بین ران و تنه باید 90 درجه باشد تا گودی کمر حفظ شود. همچنین باید به حرکت آزادانه بر روی صندلی توجه داشت. همچنین ارتفاع نیز باید بصورتی باشد که آرنج تقریبا هم سطح لبه جلویی میز باشد.

صندلی ها باید به گونه ای طراحی شوند که در هنگام مطالعه زاوایه بین گردن و سر بیشتر از 20 درجه نباشد. در چنین شرایطی دانش آموز مجبور به خم شدن به شمت شکم کرده و باعث ایجاد درد در ناحیه کمر و گردن می شود. همچنین این صندلی ها باید فضای نسبتا بزرگی در کف صندلی داشته باشند تا دانش آموز بتواند براحتی جابجا شود و از گرفتگی عضلات جلوگیری کند. زیرا علم ثابت کرده است که هر فردی که بر روی صندلی می نشیند باید هر 20 دقیقه عضلات خود را تکان دهد.

مهری صارمی کارشناس بهداشت محیط  در این باره می گوید:  طراحی مبتنی بر اندازه‌گیری‌های آنتروپومتری(تن‌سنجی)، یکی از مباحث مهم در طراحی ارگونومیکی وسایل مدرسه به شمار می‌رود. دانش‌آموزان به علت نشستن به مدت‌طولانی، در معرض خطر پیامدهای منفی ناشی از طراحی نامناسب وسایل هستند، به علاوه، کمبود امکانات مدرسه نیز ممکن است وضعیت نامناسبی را برای نشستن دانش‌آموزان در کلاس ایجاد کند. نشستنگاه باید طوری طراحی شود که دانش‌آموز قادر باشد به راحتی روی آن تغییر وضعیت دهد، طول نشستنگاه، باید برای حمایت ران‌ها به اندازه کافی درنظرگرفته شده باشد اما نه تا اندازه‌ای که باعث ایجاد فشار در ناحیه پشت زانوی دانش‌آموز شود.

 لبه جلویی نشستنگاه، باید به سمت پایین خم شده باشد به طوری که به پشت پاها فشاری وارد نکند، همچنین شیب نشستنگاه(به سمت عقب) باید مناسب باشد.ارتفاع نشستنگاه نیز باید متناسب با ارتفاع زانوی دانش‌آموز باشد، طوری که هنگام نشستن، کف پاها روی زمین قرار گیرد همچنین پشتی نشستنگاه باید از قسمت بالا و پایین، کمر دانش‌آموز را به طور صحیح و مناسب حمایت کند. زاویه پشتی صندلی نسبت به نشستنگاه، باید راحت و مناسب و برای تغییر زوایه پشتی، به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد. پهنای پشتی صندلی، به اندازه‌ای باشد که فشار به ناحیه پشت وارد نکند. هنگام نشستن طولانی‌مدت برای توزیع یکنواخت وزن ران‌ها، نشستنگاه باید به اندازه کافی نرم باشد.

 

اگر شما نیز نیاز به صندلی دانش آموزی دارید، می توانید صندلی دانش آموزی خود را بصورت اینترنتی از سایت تمیز گستر اندیشان و یا تلفنی خریداری نمائید.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*