مواظب استفاده از جاروبرقی صنعتی نامرغوب و بی‌کیفیت باشیم

تاریخ انتشار: 98-08-15 16:08:23 چهارشنبه
نمایش: 40
(1 رای)

جاروبرقی صنعتی یکی از تجهیزات نظافتی پر مصرف در فضاهای صنعتی و نیمه صنعتی و حتی شرکت هاست. از این ابزار برای جمع آوری انواع آلاینده های عمومی و صنعتی و حتی مواد مایع استفاده می شود. افراد مختلف فکر می کنند که یک جاروبرقی خوب باید گرد و خاک و آلودگی را جمع آوری کند، این در حالی است که این تعریف برای مکنده های خانگی است و در تعریف جاروبرقی صنعتی اهمیت اول با کیفیت محصول است. بنابراین اگر جاروبرقی بی کیفیتی در صنعت استفاده شود، مشکلات جدیدی به مشکلات قبلی که وجود داشت اضافه خواهد شد. در ادامه به بررسی این مشکلات می پردازیم.

نداشتن استانداردهای لازم

همه واحدهای صنعتی، کارگاهی، کارخانه ها و … دارای استانداردهای ویژه و مخصوص به خود هستند و اگر از یک جاروبرقی صنعتی بی کیفیت در آن محیط استفاده شود، احتمال نقض استانداردها وجود دارد. نقض استانداردهای هر مجموعه می تواند عواقب جبران ناپذیر و هزینه های سنگین در پی داشته باشد. در صنایع حساس مانند صنایع تولید غذا و دارو تأمین بهداشت در اولویت قرار دارد و بی توجهی به استانداردها می تواند به نام تجاری خدشه وارد کند. با چنین تفاسیری درمی یابیم که برای جلوگیری از اعمال جریمه های سنگین و به بار آمدن حوادث و خسارت ها باید مکنده هایی مطابق با استانداردها خریداری شود.

آلوده بودن خروجی هوا

همه دستگاه های مکنده صنعتی و نیمه صنعتی جریان بازگشتی به محیط دارند و در صورتی که مکنده سیستم فیلتراسیون باکیفیت و کارآمد نداشته باشد، ذرات آلودگی به همراه هوا دوباره به محیط بازمی گردند. این اتفاق ناخوشایند در ارتباط با جمع آوری مواد سمی و یا اشتعال زا خطرات زیادی به دنبال خواهد داشت. در محیط های صنعتی پرخطر استفاده از جاروهای صنعتی با سیستم های فیلتراسیون کارآمد و چند مرحله ای (فیلتر اصلی و فیلتر ثانویه) ضرورت دارد و خروجی هوای عاری از ذرات آلاینده را تضمین می نماید.

خرابی و استهلاک موتور

موتور و پمپ یا به عبارتی واحد مکنده جاروبرقی صنعتی بخش حیاتی این دستگاه به شمار می آید و جهت دستیابی به کارایی بهینه و بیشینه بازدهی باید از واحد از تماس با گرد و غبار مصون باشد. جاروهای بی کیفیت و فاقد فیلتر مناسب علاوه بر این که گرد و غبار را به محیط اطراف دستگاه هدایت می کنند، اجازه می دهند ذرات آلاینده به واحد مکنده دستگاه راه یابند که در نهایت به خرابی و استهلاک موتور و پمپ منجر می شود. این در حالی است که جارو برقی صنعتی دارای ساختار حرفه ای و سیستم فیلتراسیون قدرتمند راه ورود گرد و غبار به موتور و پمپ را مسدود نموده و از آسیب دیدن این بخش جلوگیری به عمل می آورد.

تخلیه بار الکتریکی ساکن

یکی از چالش هایی که برخی صنایع با آن رو به رو هستند، جمع آوری مواد و پسماندهای اشتعال زا می باشد. هنگام مکش این مواد توسط جاروبرقی، میان خرطومی دستگاه و آلودگی اصطکاکی به وجود می آید که سبب ایجاد بار الکتریکی ساکن می شود. در این حالت اگر خرطومی، فیلتر و سایر تجهیزات جانبی جاروبرقی صنعتی خاصیت آنتی استاتیک نداشته باشند،‌ احتمال وقوع انفجار افزایش پیدا می کند. دستگاه های جاروبرقی صنعتی با کیفیت در رده های ضد انفجار نیز تولید شده اند و تجهیزات جانبی آنتی استاتیک همراه آن ها قابل ارائه است.

فیلتر هپای نامرغوب جاروبرقی صنعتی

فیلتر هپا فیلتری ایمنی است که نصب آن بر روی مکنده صنعتی جهت به کارگیری در صنایع داروسازی، صنایع غذایی و … ضروری است. این فیلتر ذراتی به اندازه ۳/۰ میکرون را فیلتر می سازد. فیلتر هپای مرغوب و باکیفیت با استانداردهای تایید شده مطابقت دارد و در صورت لزوم به استفاده از این فیلتر باید از درجه کیفیت این فیلتر اطمینان حاصل نمود. فیلتر هپای تقلبی نمی تواند ذرات ریز را نگه دارد و در نتیجه کارایی دستگاه تنزل پیدا کرده، به موتور و پمپ صدمه وارد شده و در نهایت آن سطح از بهداشت که مطلوب و مورد نظر است به دست نخواهد آمد.

منبع: farnamsanat

 

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*