انواع جالباسی و موارد استفاده از آن در زندگی روزمره

تاریخ انتشار: 97-08-12 12:08:22 شنبه
نمایش: 825
(1 رای)

در شلوغی زندگی روزمره انسان ،استفاده از ابزار و وسایل برای منظم کردن و دسترسی بهتر به تجهیزات مورد نیاز امری اجتناب ناپذیر است. مثلا از جالباسی برای قرار دادن پوشاک ، از جا کفشی برای قرار دادن و نگهداری کفش و پاپوش ها ، کابینت آشپزخانه برای نگهداری ظروف مربوط به آشپزخانه و ... استفاده می شود. همچنین  در مواردی که نیاز به محافظت از بعضی مواد می باشد ، از تجهیزات نگهدارنده مخصوص استفاده می گردد. برای مثال از یخچال برای نگهداری مواد غذایی و خوراکی ، مایکروفر برای گرم نگه داشتن غذاها و ... خرید جالباسی را در سایت تمیز گستر اندیشان به راحتی میتوانید انجام دهید. برای انجام خرید اینترنتی جالباسی به سایت ما مراجعه فرمایید.

جالباسی چیست :

جالباسی کم جا یکی از وسایل رایج خانه است که تقریبا در همه منازل یافت می شود. حتی در خانه های باستانی و آثار تاریخی مشاهده شده که انسان ها با استفاده از ابزار ابتدایی (به صورت یک تکه چوب یا میخ فلزی در دیوار) برای خود جالباسی تهیه می کرده اند. اما امروزه با استفاده از کارخانه ها و تجهیزات مدرن ، جالباسی های بسیار متنوع با موارد استفاده متنوع ساخته می شود.

 جالباسی در منظم نگه داشتن منزل :

انسان ذاتا خواهان راحتی و آسایش روز افزون می باشد و بدین منظور انسان با استفاده از عقل و درک خود با سرعت تمام به سوی زندگی مدرن در حال حرکت است. نظم و ترتیب لازمه زندگی مدرن می باشد. در واقع پیشرفت علم و استفاده از تجهیزات پیشرفته به منظور نظم دهی به زندگی بشر و در نتیجه آن فراهم نمودن آسایش و راحتی برای انسان می باشد.

 تصور کنید که در یک روز کاری شما دیر از خواب بیدار شده اید و برای رفتن به سر کار زمان زیادی ندارید. اگر یک شخص منظم با این مشکل روبرو گردد می تواند با کمی سرعت بخشیدن به کارها به موقع سر کار خود حاضر گردد.چون تمامی وسایل خانه جای مشخصی دارند و پیدا کردن آن ها نیاز به جستجو ندارد.مثلا لباس ها در جالباسی ایستاده ، کفش ها در جا کفشی ، کیف بالای جالباسی  و مدارک نیز درون کشوی میز است.ولی اگر یک شخص بی نظم با کمبود زمان برای رسیدن به سر کار روبرو گردد مطمئنا با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد مثلا برای پیدا کردن یک جفت جوراب بایستی کل جالباسی را زیر و رو کند.

جالباسی ، یکی از موارد پر کاربرد در خانه:

هر کدام از وسایل منزل علاوه بر مورد استفاده خاصی که دارند می توانند به منظور های مختلفی استفاده گردند. به خصوص برای افراد حساس به دکوراسیون و طراحی منزل ، انتخاب وسایل علاوه بر کارایی بایستی از نظر دکوراسیون نیز مطابق با سایر وسایل باشد. مثلا جالباسی یک وسیله رایج با موارد استفاده مشخص در منازل می باشد. ولی از جالباسی علاوه بر استفاده عمومی آن که نگهداری پوشاک می باشد می توان برای شکل دادن و تغییر فضای اطراف و بهبود آن استفاده کرد.

جالباسی

کاربرد جالباسی :

وقتی به فصل سرما نزدیک می شویم و استفاده از لباس های پر حجم زمستانی مانند کاپشن و کلاه و لباس های گرم رواج می یابد ، ارزش یک جالباسی در خانه مشخص می گردد. جالباسی نقش اصلی را در نظم دهی به پوشاک ایفا می کند بدین شکل که در صورت نبود جالباسی ، لباس ها با مشکل چروک شدن و پوسیده شدن روبرو می گردند.

با توجه به شتاب روز افزون پیشرفت علم در زمینه طراحی و ساخت وسایل ،هر کدام از وسایل خانه از تنوع مختلفی در طرح ، رنگ ، جنس و موارد استفاده برخوردار می باشد که با توجه به موارد ذکر شده ، روزانه هزاران نوع جالباسی تولید و روانه بازار می گردد.

 جالباسی های تاشو :

یکی از نتایج زندگی مدرن و ماشینی امروز، روی آوردن انسان به آپارتمان نشینی و زندگی در فضای کم می باشد. به دلیل محدودیت فضا در خانه های کوچک بایستی از وسایل خاص برای دکوراسیون منزل و جا دادن وسایل استفاده کرد. جالباسی تاشو را می توان از مواد اولیه متفاوتی تهیه کرد یا حتی با کمی ابتکار آن را در منزل ساخت. مزیت این نوع جالباسی این است که با تفاوت فصول که تعداد و نوع لباس ها تغییر می کند ، می توان اندازه جالباسی را تغییر داد.

جالباسی چوبی

جالباسی چوبی با ضخامت کم :

همانطور که گفته شد از جالباسی علاوه بر نظم دادن به لباس ها می توان برای جداسازی فضا و تغییر دکوراسیون استفاده نمود. جالباسی های چوبی که به منظور ساخت آن از صفحات چوبی زائد یا تنه درختان و یا حتی صفحات غیر چوبی که با طرح و رنگ چوب پوشیده شده اند ، می تواند هم خوانی خوبی را با دکوراسیون چوبی یا کابینت طرح چوب شما داشته باشد. از مزیت دیگر این نوع جالباسی ها کم هزینه بودن و سادگی ساخت آن ها می باشد.

جالباسی کم جا

جالباسی پشت دری :

استفاده از فضا های بدون استفاده در منازل هنریست که امروزه طراحان منازل برای اجرای آن هزینه گرافی را دریافت می کنند تا بتوانند از فضای کم حداکثر استفاده را ببرند. فضای پشت در اتاق ها در اکثر منازل بدون استفاده می ماند در صورتی که می توان با نصب یک جا لباسی پشت دری فلزی یا پلاستیکی از این فضا استفاده نمود . به علاوه اینکه آویزان کردن لباس های زیاد روی آن به دلیل مخفی بودنش ، به زیبایی فضای خانه لطمه نمی زند. برای تهیه این نوع جالباسی نیز با ابتکار عمل ، مثلا با استفاده از یک تکه چوب و چند عدد گیره لباس می توان به راحتی یک وسیله مناسب را ساخت.

همچنین به منظور استفاده از فضا های بلا استفاده خانه ، می توان از گوشه های اتاق ها نیز برای نصب آویز ها و یا جالباسی های تکی استفاده نمود.

جالباسی دیواری

جالباسی ایستاده :

در منازل بزرگ و یا در فضا های عمومی و یا سالن ها معمولا از جالباسی ایستاده برای آویز کردن لباس ها استفاده می گردد. به دلیل اینکه  این نوع جا لباسی ها مستقیما در معرض دید عموم می باشد ، برای ساخت آن تنوع ویژه ای به کار برده می شود. مثلا می توان از یک تنه خشک شده درخت و یا یک شاخ گوزن به عنوان جا لباسی استفاده کرد.

کمد های جالباسی :

برای نگهداری از لباس هایی که به طور مداوم مورد استفاده نیستند و یا از قیمت بالایی برخوردارند ، معمولا از کمد های جا لباسی استفاده می شود. کمد های جالباسی را می توان به صورت دیواری (داخل دیوار نصب کرد) و یا به صورت کمد معمولی (بیرون دیوار و در فضای اتاق نصب شود) . با طبقه بندی کردن کمد های دیواری علاوه بر استفاده جهت نگهداری  لباس ، به منظور نگهداری و نظم دهی به سایر وسایل نیز می توان استفاده کرد.

رگال ها :

فلسفه استفاده از جالباسی در فروشگاه ها با منازل متفاوت است اگر چه هدف اصلی استفاده از آن نظم دهی به محیط است. در منازل معمولا بایستی لباس ها و پوشاک از دید مخفی گردد در صورتی که در فروشگاه ها بایستی اجناس و پوشاک در جلو دید عموم گذاشته شود. 

جالباسی شیک

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*